150CC Motorcycle Scooter
Brand: YIFAN
Engine Type: 150CC, 4 Stroke
Cooling System: Air-cooling
Max. Speed: 105KM/H
Fuel Consumption: 2.6L/100KM
Fuel Tank Capacity: 6L
Color: Red/blue/white/black or customized
Dimension: 2000*710*1160mm
A 150cc motorcycle scooter is a great option for those who want to feel the thrill of riding on two wheels while also being cost-effective and practical. With this type of scooter motorcycle, you can zip around the city with ease and enjoy the freedom of the open road.
This motorcycle scooter is designed to be economical, meaning that you won't have to spend a lot of money on gas. This makes it a great option for those who want to save money on transportation costs. It is simple to operate, making it a great option for beginners or those who have never ridden a motorcycle before. You don't need to worry about gears or shifting, as these scooters have an automatic transmission that does all the work for you.
Riding a 150cc motorcycle scooter is fun! You can feel the wind in your hair as you glide down the road, and it's an excellent way to experience the great outdoors. Plus, with a scooter, you won't have to worry about getting stuck in traffic, giving you more time to enjoy the ride.

Technical Parameters
Model | HTX-150 |
Engine Type | 150CC, 4 Stroke |
Displacement | 149.5ml |
| Dimension | 2000*710*1160mm |
| Engine | 157QMJ |
| Bore & Stroke | 57.4*57.8 |
Cooling System | Air-cooled engine |
| Compression Ratio | 9.76:1 |
Fuel Feed | 92# Gasoline |
Max Power (KW/rpm) | 7.8KW (7500±500 r/min) |
| Max Torque (N.M/rpm) | 10N.M (6000±500 r/min) |
Max Speed | 105km/h |
Ground Clearance | 150mm |
| Fuel Consumption | 2.6L/100KM |
| Lgnition | CDI |
| Transmission | Belt+Shaft |
Fuel Tank Capacity | 6L |
Starting System | Electrica/Kick |
Front Brakes | Disc/Hand |
| Rear Brake | Drum/Hand |
Front Wheels | 130/60-13 |
| Rear Wheels | 130/60-13 |
| Wheel Base | 1390mm |
| Seat Height | 790mm |
| Net Weight | 105KG |
| Gross Weight | 128KG |
| Packing Type | Carton with iron bracket |
Packing Size | 1860*570*850mm |
40' HQ Container | 75pcs |
Product Display




Hot Tags: 150cc motorcycle scooter, China 150cc motorcycle scooter manufacturers, suppliers, factory, Fastest Scooter Motorcycle 150CC, Sport Scooter Motorcycle 125CC, 125CC Motorcycle Scooter, Scooter Motorcycle for Daily Commute, Scooter Motorcycle for Beginners, Retro 150CC Scooter Motorcycle
Previous
50CC Moped for AdultsYou Might Also Like
Send Inquiry














