Scooter Motorcycle for Beginners
Brand: YIFAN
Engine Type: 150CC, 4 Stroke
Cooling System: Air-cooling
Max. Speed: 95KM/H
Fuel Consumption: 2.6L/100KM
Fuel Tank Capacity: 6L
Color: Red/black/white/blue or customized
Dimension: 1870*700*1160 mm
If you're a beginner who wants to start exploring the world of motorcycles, then a scooter motorcycle might be the perfect entry point for you. Scooter motorcycles are easy-to-ride vehicles that are suitable for both new and experienced riders.
This 150CC scooter motorcycle with compact design, which makes it easy to maneuver and park in tight spaces. This makes them an ideal choice for commuters who want to navigate through city traffic with ease. It is equipped with safety features such as ABS brakes and traction control, which can provide a sense of security and peace of mind, especially for beginners.

Technical Parameters
Model | A9T-150 |
Engine Type | 150CC, 4 Stroke |
Displacement | 149.5ml |
| Dimension | 1870*700*1160mm |
| Engine | 157QMJ |
| Bore & Stroke | 57.4mm*57.8mm |
Cooling System | Air-cooling |
| Compression Ratio | 9.76:1 |
Fuel Feed | 92# Gasoline |
Max Power (KW/rpm) | 7.8KW (7500±500 r/min) |
| Max Torque (N.M/rpm) | 10N.m (6000±500 r/min) |
Max Speed | 95km/h |
Ground Clearance | 130mm |
| Fuel Consumption | 2.6L/100KM |
| Lgnition | CDI |
| Transmission | Belt+Shaft |
Fuel Tank Capacity | 6L |
Starting System | Electrica/Kick |
Front Brakes | Disc/Hand |
| Rear Brake | Disc/Hand |
Front Wheels | 120/70-12 |
| Rear Wheels | 120/70-12 |
| Wheel Base | 1310mm |
| Seat Height | 770mm |
| Net Weight | 103KG |
| Gross Weight | 125KG |
| Packing Type | Carton with iron bracket |
Packing Size | 1680*460*850mm |
40' HQ Container | 105pcs |
Product Display




Hot Tags: scooter motorcycle for beginners, China scooter motorcycle for beginners manufacturers, suppliers, factory, 110CC Retro Scooter Motorcycle, Fastest Scooter Motorcycle 150CC, City Commuter Scooter Motorcycle, Scooter Motorcycle for Beginners, Retro 150CC Scooter Motorcycle, 150CC Scooter Motorcycle for Adults
You Might Also Like
Send Inquiry














