Small Scooter Motorcycle 80CC
Brand: YIFAN
Engine Type: 80CC, 4 Stroke
Cooling System: Air-cooling
Max. Speed: 80KM/H
Fuel Consumption: 2.5L/100KM
Fuel Tank Capacity: 6L
Color: White/red/blue/black or customized
Dimension: 1920*700*1130mm
The small scooter motorcycle 80CC is a perfect choice for those looking for an affordable, reliable mode of transportation. With its compact size and lightweight design, it's easy to maneuver and park, whether you're commuting to work or running errands around town.
Not only is the small scooter motorcycle 80CC practical, but also fun to ride. The powerful 80cc engine delivers smooth, fast acceleration, making it ideal for zipping around city streets or exploring rural areas. The automatic transmission and electric start make it effortless to operate, even for novice riders. It's easy to operate, fuel-efficient, and stylish, making it a popular choice for people of all ages and backgrounds.

Technical Parameters
Model | TF8-80 |
Engine Type | 80CC, 4 Stroke |
Displacement | 72ml |
| Dimension | 1920*700*1130mm |
| Engine | 1P47QME |
| Bore & Stroke | 47mm*41.5mm |
Cooling System | Air-cooling |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
Fuel Feed | 92# Gasoline |
Max Power (KW/rpm) | 3.5KW (7500/r/min) |
| Max Torque (N.M/rpm) | 4.1N.m (6500 r/min) |
Max Speed | 80km/h |
Ground Clearance | 110mm |
| Fuel Consumption | 2.5L/100KM |
| Lgnition | CDI |
| Transmission | Belt+Shaft |
Fuel Tank Capacity | 6L |
Starting System | Electrica/Kick |
Front Brakes | Disc/Hand |
| Rear Brake | Drum/Hand |
Front Wheels | 120/70-12 |
| Rear Wheels | 120/70-12 |
| Wheel Base | 1340mm |
| Seat Height | 740mm |
| Net Weight | 87KG |
| Gross Weight | 110KG |
| Packing Type | Carton with iron bracket |
Packing Size | 1880*570*850mm |
40' HQ Container | 105pcs |
Product Display




Hot Tags: small scooter motorcycle 80cc, China small scooter motorcycle 80cc manufacturers, suppliers, factory, City Commuter Scooter Motorcycle, 50CC Moped For Adults, 150CC Motorcycle Scooter, Retro 150CC Scooter Motorcycle, 125CC Motorcycle Scooter, Sport Scooter Motorcycle 125CC
You Might Also Like
Send Inquiry














