Fastest Scooter Motorcycle 150CC
Brand: YIFAN
Engine Type: 150CC, 4 Stroke
Cooling System: Air-cooling
Max. Speed: 105KM/H
Fuel Consumption: 2.7L/100KM
Fuel Tank Capacity: 7L
Color: Black/red/white/blue or customized
Dimension: 2050*720*13100mm
When it comes to choosing a motorcycle, speed and agility are certainly important factors to consider. And for those who are drawn to the convenience and ease of a scooter, a 150CC model could be the perfect solution. With the ability to reach high speeds and navigate through traffic with ease, the fastest scooter motorcycle 150CC is certainly a top choice for many riders.
With a powerful engine that can reach up to 105km/h, this scooter motorcycle is perfect for city driving as well as longer distances on the highway. They also offer great fuel efficiency, making them a cost-effective mode of transportation. It has the ability to maneuver through tight spaces and weave in and out of traffic, making it an ideal choice for urban areas. With a lightweight design, It's also easy to park and store.

Technical Parameters
Model | MSY-150 |
Engine Type | 150CC, 4 Stroke |
Displacement | 149.5ml |
| Dimension | 2050*720*13100mm |
| Engine | 157QMJ |
| Bore & Stroke | 57.4mm*57.8mm |
Cooling System | Air-cooling |
| Compression Ratio | 9.76:1 |
Fuel Feed | 92# Gasoline |
Max Power (KW/rpm) | 7.8KW (7500±500 r/min) |
| Max Torque (N.M/rpm) | 10N.m (6000±500 r/min) |
Max Speed | 105km/h |
Ground Clearance | 140mm |
| Fuel Consumption | 2.7L/100KM |
| Lgnition | CDI |
| Transmission | Belt+Shaft |
Fuel Tank Capacity | 7L |
Starting System | Electrica/Kick |
Front Brakes | Disc/Hand |
| Rear Brake | Disc/Hand |
Front Wheels | 130/60-13 |
| Rear Wheels | 130/60-13 |
| Wheel Base | 1400mm |
| Seat Height | 780mm |
| Net Weight | 111KG |
| Gross Weight | 135KG |
| Packing Type | Carton with iron bracket |
Packing Size | 1860*570*850mm |
40' HQ Container | 75pcs |
Product Display




Hot Tags: fastest scooter motorcycle 150cc, China fastest scooter motorcycle 150cc manufacturers, suppliers, factory, 150CC Motorbike Scooter for Adults, 110CC Retro Scooter Motorcycle, Fastest Scooter Motorcycle 150CC, 150CC Scooter Motorcycle for Adults, Scooter Motorcycle for Daily Commute, Affordable 150CC Motorcycle
You Might Also Like
Send Inquiry














